Suorita arvostettu brittiläinen MBA-tutkinto tehokkaasti Suomessa
HELBUS tarjoaa kansainvälisen kauppatieteiden maisteriohjelman (MBA), joka antaa sinulle työelämässä arvostetun brittiläisen tutkinnon ja varmuuden toimia vaativissa johtotehtävissä. Tämä intensiivinen koulutusohjelma on suunniteltu tukemaan sekä yksilöllistä urakehitystä että organisaatioiden kilpailukykyä.
Yritykset voivat sitouttaa avainhenkilönsä tarjoamalla heille MBA-koulutuksen. Tutkinto varmistaa ajantasaisen ja riittävän osaamisen esimerkiksi johtoryhmäläisille.
Hae MBA-stipendiä ja aloita opintosi syksyllä 2026
Helsingin seudun kauppakamari ja HELBUS – Helsinki School of Business myöntävät stipendejä syksyllä 2026 alkavaan Master of Business Administration (MBA) –ohjelmaan. Koulutuksen järjestämisestä vastaa HELBUS, ja tutkinnon myöntää brittiläinen University of Northampton (UoN).
MBA-stipendi
MBA-stipendin suuruus
Tarjolla on useita stipendejä, joista kukin kattaa 25 % tai 50 % ohjelman kokonaiskustannuksista. Koko tutkinnon hinta syyskuun 2026 aloituksessa on 26 000 € (sis. ALV 25,5 %).
Stipendihaun aikataulu
MBA-ohjelman syyskuussa 2026 opintojen aloitukseen tarkoitettujen stipendien hakuaika on 1.3.–31.3.2026. Valinnoista tiedotetaan hakijoille huhtikuun puolivälissä.
Stipendin hakeminen
Stipendiä haetaan ottamalla yhteyttä myyntiin.
Stipendin hakukriteerit
Stipendiä voi hakea MBA-ohjelman hakukriteerit täyttävä henkilö, joka on rahoittamassa opintonsa osin tai kokonaisuudessaan itse. Yrittäjien ja perheyritysten osalta huomioimme myös hakemukset, joissa opinnot rahoittaa yritys. Stipendit ovat suunnattu eri uravaiheissa oleville ammattilaisille:
Tulevaisuuden johtaja
Haluamme vauhdittaa uuden sukupolven johtajien urakehitystä ja tukea matkaasi kohti entistä vaativampia työelämän vastuualueita. Etsimme uransa alkuvaiheessa olevia ammattilaisia, jotka valmistautuvat vaikuttavampaan rooliin.
Tämä stipendi saattaa sopia sinulle, jos tunnistat itsesi seuraavista:
- Sinulla on korkeakoulututkinto (YAMK/AMK tai kandidaatin tutkinto)
- Toimit asiantuntijaroolissa tai mahdollisesti pienen tiimin vetäjänä ja haluat kasvaa tulosvastuulliseen ja/tai esihenkilötehtävään
- Olet erittäin motivoitunut opintojasi kohtaan ja sinulla on kunnianhimoa kehittyä liiketoiminnan, strategian ja johtajuuden alueilla
Kokenut johtaja
Koetko tarvetta uusiutua johtajana, päivittää osaamistasi ja haastaa omaa ajatteluasi? Tarjoamme kokeneille ammattilaisille nykyaikaisia työkaluja johtamiseen ja strategiseen ajatteluun sekä kehitämme digitaalista osaamista, jota tämän päivän liiketoimintaympäristö edellyttää.
Tämä stipendi saattaa sopia sinulle, jos tunnistat itsesi seuraavista:
- Sinulla on yli kymmenen vuoden kokemus esihenkilö- tai johtotehtävistä
- Toimit parhaillaan organisaatiossasi avainroolissa (Head of, Director, C-suite tai vastaava)
- Haluat vahvistaa strategista ajatteluasi
- Haluat uudistaa johtamisotettasi ja -taitojasi
- Aiot hyödyntää MBA-opintoja liiketoimintasi tai tiimisi kehittämiseen ja kasvuun
Kansainvälinen osaaja
Haluamme tarjota mahdollisuuden suorittaa kansainvälisen MBA-tutkinnon ja rakentaa vahvan verkoston Pohjoismaissa. Tavoitteenamme on tukea yritystäsi uusien liiketoimintamahdollisuuksien löytämisessä ja tarjota työkalut menestyksen laajentamiseen yli valtiorajojen.
Stipendi on tarkoitettu yrittäjille ja ammattilaisille, jotka työskentelevät keskeisissä rooleissa kansainvälisesti toimivissa ja innovatiivisissa yrityksissä (erityisesti Itämeren alueella).
Stipendi on erityisen ajankohtainen kaupan, logistiikan, teknologian ja puolustusteollisuuden aloilla toimiville organisaatioille ja henkilöille, jotka edistävät kansainvälistä yhteistyötä, innovaatioita, kestävyyttä ja skaalautuvaa kasvua.
Huomioithan, että stipendit on tarkoitettu EU-kansalaisille tai henkilöille, jotka eivät tarvitse oleskelulupaa opiskelua varten.
Miksi HELBUS MBA?
- Paras vastine rahalle – tehokas ja laadukas brittiläinen MBA-koulutus Suomessa.
- Nopea eteneminen uralla – kehität osaamistasi ja ammatillista itseluottamustasi.
- Kansainväliset valmiudet – opinto-ohjelma ja tutkinto University of Northamptonista.
- Joustavat suoritustavat – valitse täyspäiväinen tai osa-aikainen opintopolku.
MBA-koulutuksen hyödyt sinulle
MBA on sijoitus, joka avaa ovia johtotason tehtäviin, vahvistaa strategista ja analyyttista ajattelua ja antaa käytännön työkaluja liiketoiminnan kehittämiseen.
- Opit tekemään parempia päätöksiä ja johtamaan menestyksekkäästi.Saat vahvan verkoston tulevaisuuden johtajista ja asiantuntijoista.
- Kehität varmuutta vaativiin työrooleihin.
- Parannat valmiuksiasi kansainväliseen liiketoimintaan.
MBA-opintojen hyöty työnantajalle
Uutta strategista osaamista yrityksen käyttöön
Työntekijän kehittyminen hyödyttää suoraan organisaatiota.
Liiketoimintahyödyt näkyvät nopeasti
Opiskelijat soveltavat oppimaansa suoraan työhönsä.
Sitoutuneet ja motivoituneet avainhenkilöt
MBA on investointi, joka lisää työntekijöiden pitkäjänteistä sitoutumista.
Kansainväliset verkostot ja kilpailukyky
Opiskelijat tuovat yritykseen uusia näkökulmia globaalista liiketoiminnasta.
Valitse sinulle sopiva opintopolku
MBA-koulutusohjelmat alkavat tammikuussa ja syyskuussa.
Täysipäiväinen MBA (12 kk) – tehokas vaihtoehto vastavalmistuneille tai urasiirtymässä oleville.
- Muutama läihipäivä kuukaudessa.
- 20–30 tuntia itsenäistä opiskelua viikossa.
Osa-aikainen MBA (24 kk) – joustava vaihtoehto yrittäjille ja työssäkäyville.
- Muutama läihipäivä kuukaudessa, itsenäiseen opiskeluun kuluu noin 10–15 tuntia viikossa.
- Sopii erityisesti keski- ja ylemmän johdon avainhenkilöille.
Hakukriteerit ja hinta
Hakijalla tulee olla
- kauppatieteiden kandidaatin tutkinto (tai vastaava)
- riittävä työkokemus ja soveltuvuus alalle
- hyvä englannin kielen taito.
Hinta, sis. alv 25,5 %:
26 000 €
Laskutus kolmessa osassa.
Ota seuraavaan askel urallasi!
Lue lisää koulutuksesta ja jätä hakemus HELBUS.fi tai ota yhteyttä myynti@helsinki.chamber.fi
Katso Helbus-info, jossa kerrotaan, miten saat uraloikan MBA-tutkinnolla. Puhumassa mm. Helbus MBA-tutkinnon suorittanut Juho Poutiainen, kouluttaja Will Cardwell ja Helbusin toimitusjohtaja Jussi Halli.
Katso usein kysytyt kysymykset, mikäli joku vielä pohdituttaa.
HELBUS on Helsingin seudun kauppakamarin kokonaan omistama yksityinen suomalainen kauppakorkeakoulu, jossa voit suorittaa University of Northamptonin kauppatieteiden kandidaatin ja maisterin tutkinnot.
HELBUSissa voit opiskella myös kandi-tutkinnon
HELBUSissa valmistut kauppatieteiden kandiksi jopa kahdessa kalenterivuodessa. Opetus on osallistavaa ja käytännönläheistä. Opinnot vastaavat työelämän tarpeisiin ja rakentavat polkuja kohti tulevia tavoitteita.
Kandi-tutkinnon voi suorittaa joko Helsingissä tapahtuvassa lähiopetuksessa tai etäopetuksena. Lähiopetuksessa tutkinnon voi suorittaa kahdessa kalenterivuodessa, koska opetusta on myös kesällä. Etäohjelma kestää 3 vuotta ja tutkinnon voi suorittaa osin etänä ja osin lähiopiskeluna. Opiskelu onnistuukin mainiosti myös työn ohessa.